Szlifowanie kamienia naturalnego

Home » Szlifowanie kamienia naturalnego

Szlifowanie kamienia naturalnego

Szlifowanie kamienia naturalnego

Zajmujemy się szlifowaniem powierzchni elementów ciętych każdego rodzaju kamieni. Szlifowanie kamienia naturalnego to podstawowy proces obróbki powierzchni – dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie powierzchni pół-polerowanej, polerowanej o lustrzanym połysku.

Na czym polega proces szlifowania kamienia?

Szlifowanie kamienia naturalnego rozpoczyna się od wyrównania powierzchni za pomocą agresywnych narzędzi szlifierskich. Płyta kamienia może mieć dowolną strukturę powierzchni – wykończenia. Szlifowanie kamienia naturalnego odbywa się w czterech etapach.

Etap pierwszy:

  • Usunięcie wierzchniej warstwy kamienia przy zastosowaniu diamentowych narzędzi o gradacjach od 16 do 120. Proces ten ma na celu usunięcie wszelkich zarysowań oraz żłobień, które mogły powstać podczas etapu produkcyjnego lub przecinania kamienia przy użyciu piły. W przypadku zniszczonych posadzek w tym procesie usuwa się wszystkie rysy. Poprzez usuwanie wierzchniej warstwy możliwe jest pozbycie się przebarwień powstałych na kamieniu, który jest mniej odporny na barwiące substancje.

Etap drugi:

  • Żywicowanie powierzchni kamienia – jeżeli projekt końcowy wymaga takiej czynności. Proces rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni za pomocą szczotki oraz płukania wodą. Po osuszeniu kamienia nakładamy na niego warstwę żywicy i pozostawiamy do wyschnięcia – zajmuje to od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Żywica wypełnia wszystkie uszkodzenia kamienia, ubytki itp. Kolor żywicy dobiera się do koloru posadzki.

Etap trzeci:

  • Szlifowanie powierzchni kamienia odbywa się przy użyciu diamentowych narzędzi szlifierskich. Proces szlifowania rozpoczyna się od granulacji na poziomie 120 i jest powtarzany wielokrotnie na całej powierzchni obrabianego kamienia do momentu, kiedy usunięte zostaną z niego koliste rysy powstałe podczas pierwszego etapu. Kolejnym krokiem jest zmiana narzędzi, które kolejno posiadają gradację na poziomie 220, 400, 800, a w niektórych przypadkach nawet 1500. Szlifowanie kamienia naturalnego może zostać zakończone na dowolnym etapie, w zależności od efektu, jaki chce uzyskać klient.

Etap czwarty:

  • Wykończenie powierzchni do odpowiedniej wersji – matowej, pół-polerowanej lub polerowanej. W tym celu używamy różnych proszków polerskich, krystalizatorów i innych specjalnie dobranych substancji. Po wykonaniu polerowania proszkiem konieczne jest przeprowadzanie impregnacji – tutaj konieczne jest dostosowanie preparatu do wymagań obiektu, rodzaju kamienia, jego wykończenia.

Polerowanie kamienia

Polerowanie kamienia to stosunkowo nowa metoda renowacji posadzek oraz innych powierzchni wykonanych z marmuru, granitu, konglomeratu lub trawertynu. Jej zastosowanie pozwala przywrócić posadzce pierwotny wygląd, jednocześnie zwiększając jej odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Ze względu na swoją specyfikę zabieg polerowania kamienia wymaga odpowiedniego przygotowania posadzki. Z tego powodu bardzo często traktowany jest jako wykończenie procesu renowacji posadzki, a nie odrębna metoda jej odnawiania. Polerowanie kamienia pozwala nam uzyskać dwa rodzaje wykończenia – z lekkim połyskiem (tzw. pół-polerowanej) lub z wysokim połyskiem (tzw. polerowanej). Klientom, którym zależy na matowym wykończeniu powierzchni kamienia polecamy wykończenie posadzki przy zastosowaniu metod ściernych.

Nasze biuro handlowe mieści się na terenie miasta Warszawa, a główna siedziba firmy w Milanówku. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami w celu poznania pełnej oferty.