Groszkowanie, młotkowanie – pasy antypoślizgowe na schodach

Zabezpieczenie antypoślizgowe na schodach jest wymagane w każdym miejscu gdzie mamy do czynienia z gładkim, polerowanym materiałem z którego wykonane są schody. Pasy antypoślizgowe są często wymagane przez instytucje oceniające poziom bezpieczeństwa pracowników. Nasza firma wykonuje takie groszkowanie pasów antypoślizgowych na różnego rodzaju materiałach.

Dzięki zastosowaniu specjalnej maszyny możemy wykonać pasy antypoślizgowe na schodach marmurowych, granitowych, betonowych i z lastryka. Stosujemy technologię groszkowania, czyli zmieniamy strukturę kamienia z polerowanej na bardzo szorstką, dzięki czemu rozwiązanie to jest bardzo trwałe. Poniższe zdjęcie przedstawia jedną z naszych realizacji.

groszkowanie pasów antypoślizgowych

Zabezpieczenie antypoślizgowe na schodach może być wykonane różnymi metodami. Najczęściej stosuje się naklejane paski z materiału podobnego do papieru ściernego. Jest to rozwiązanie proste i tanie w wykonaniu, jednak bardzo krótkotrwałe. Takie pasy wycierają się szybko i przestają spełniać swoją funkcję, a także wyglądają bardzo nieestetycznie – konieczna jest ich częsta wymiana, co powoduje że ich całkowity koszt jest duży.

Nasze rozwiązanie charakteryzuje się najwyższą trwałością z rozwiązań dostępnych na rynku. Dzieje się tak za sprawą tego, że zmieniamy przy użyciu agresywnego narzędzia strukturę materiału, który obrabiamy. Nie nanosimy na schody żadnej warstwy, klejonej lub malowanej przy pomocy farby epoksydowej. Takie rozwiązania są nietrwałe i należy je często odnawiać. Także piaskowanie takich pasów jest dużo mniej trwałe niż stosowana przez nas metoda, ponieważ już po roku intensywnego użytkowania piaskowane miejsca praktycznie się wycierają i przestają być antypoślizgowe. Groszkowanie pasów antypoślizgowych jest rozwiązaniem na lata i jest praktycznie bezobsługowe. Jedyną czynnością, którą należy wykonywać jest czyszczenie, ale nie różni się ono od czyszczenia pasów wykonanych innymi metodami.

Renowacja schodów i wykonanie pasów antypoślizgowych

Często groszkowanie pasów antypoślizgowych jest ostatnią czynnością wykonywaną podczas kompleksowej renowacji schodów (szczególnie renowacja schodów marmurowych). Po kompleksowym wyszlifowaniu, wypełnieniu ubytków przechodzimy do polerowania powierzchni kilkoma gradacjami narzędzi diamentowych, tak jak ma to miejsce przy polerowaniu posadzek. Jedyna różnica to stosowany sprzęt – posiadamy specjalne maszyny przeznaczone do pracy na schodach. Na schodach marmurowych przeprowadzamy krystalizację, a następnie wykonujemy impregnację. To kończy proces renowacji, po którym można przystąpić do groszkowania powierzchni, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.