Krystalizacja Marmuru
Jak skutecznie odnowić i zabezpieczyć posadzkę?
Krystalizacja marmuru i innych kamieni polega na chemicznej zmianie ich struktury. Podczas procesu krystalizacji dochodzi do reakcji chemicznej pomiędzy krystalizatorem (kwaśnym środkiem chemicznym w postaci proszku lub płynu) a wapniem zawartym w kamieniu (głównie w marmurach, trawertynach itp.).
Skutkiem krystalizacji marmuru jest nadanie jej wysokiego połysku, tworzącego bardzo estetyczny efekt (efekt mokrej podłogi). Krystalizacja marmuru w pewnym stopniu zabezpiecza posadzkę przed ścieraniem czy niszczeniem. Tworzy na wierzchniej warstwie kamienia jakby powłokę z skrystalizowanych cząstek wapnia. Powłoka taka powoduje zwiększoną odporność posadzki na ścieranie oraz uwydatnia połysk posadzki. Mimo wszystko zalecamy aby zabezpieczyć kamień przed szybkim zabrudzeniem.
Co wykorzystuje się w metodzie krystalizacji?
Kamieniami, które podlegają krystalizacji są głównie marmur i trawertyny, ponieważ one zawierają minerały, które wchodzą w reakcję z krystalizatorem. Krystalizacja granitu to potoczna nazwa na różne zabiegi, które mają za zadanie zwiększyć połysk granitu, zabezpieczyć przed wnikaniem brudu. Na granicie krystalizacja (w rozumieniu procesu chemicznego) nie zachodzi. W przypadku granitu stosuje się proszki polerskie oraz kremy polerskie, które oparte są na nanotechnologii i zawierają cząsteczki o wielkościach ok 50 nm, które wnikają w pory granitu łącząc się z jego strukturą. „Krystalizacja” granitu zabezpiecza go i tworzy gładką, błyszczącą powierzchnię. Z chemicznego punktu widzenia nie można jednak mówić o takim procesie jak krystalizacja granitu.
Krystalizacja podłogi marmurowej, posadzki
Aby utrzymywać długotrwały efekt „mokrej podłogi” na posadzkach kamiennych, które podlegają krystalizacji należy ją przeprowadzać cyklicznie, w odstępach uzależnionych od intensywności zużywania się posadzki. Po kilkukrotnym przeprowadzeniu tego zabiegu konieczne jest wykonanie szlifu posadzki z powodu braku cząstek wapnia w wierzchniej warstwie marmuru. W tym przypadku nie zachodzi krystalizacja marmuru – konieczne jest odkrycie głębszych cząstek wapnia w procesie szlifowania.